Lista produktów marki VZÓR

Misją marki Vzór jest wdrożenie do produkcji projektów mebli, oryginalnie zaprojektowanych w latach 50-tych i 60-tych, które w najlepszym wypadku znajdowały się na wystawach muzealnych, a w najgorszym wypadku pozostawały w szufladach projektantów, aż do teraz. Dzięki temu klasyki Polskiego wzornictwa mają szanse uświetnić wnętrza współczesne.

Fotel RM58 to pierwszy produkt w portfolio marki. Nie był wdrożony do produkcji seryjnej przez 50 lat (od daty zaprojektowania czyli 1958 roku). Praktycznie do 2012 roku mało kto o nim wiedział. Odkryty dla szerszej publiczności przez Panią Profesor Krystynę Łuczak-Surówkę, stał się stałym punktem wykładów o historii designu na warszawskiej ASP. To właśnie na nich usłyszał o RM58 Jakub Sobiepanek, współzałożyciel marki Vzór. Postanowił wdrożyć go do produkcji seryjnej, co jak teraz wiemy udało się znakomicie. Co ciekawe, RM58 do wczesnych lat 2000 nie znajdował się w opracowaniach na temat polskiego designu, by w ciągu ostatnich 10 lat przeistoczyć się w najważniejszy polski mebel design lub symbol polskiego designu sam w sobie.

O ikoniczności produktów Vzór może świadczyć kilka faktów. To, że znajdują się w muzeach to jeden fakt. Obecność w filmach z epoki powstania projektów to następny. Trzecim faktem jest to, że niewiele osób zapytanych o powstanie konceptu wzorniczego produktów Vzór mogłoby śmiało wytypować rok zaprojektowania przypadający na lata 50-te czy 60-te, nie znając ich historii. Są to formy, które nie starzeją się i mogą śmiało konkurować z najlepszym wzornictwem Światowym. Nie miały one szansy na to w latach, kiedy zostały zaprojektowane. Marka Vzór daje im tę szansę teraz.

Pokazano 1-7 z 7 pozycji