Meble w stylu retro – ikony PRL-u w nowej odsłonie

Proste, kolorowe i funkcjonalne – takie właśnie są meble z PRL-u. Są, a nie były – dziś bowiem cieszą się dużym zainteresowaniem wśród wielu osób, które chcą zaaranżować wnętrze w stylu retro. Umeblowanie, które wielu z nas kojarzyć może się z mieszkaniem dziadków, wcale nie jest przeżytkiem i coraz częściej występuje w nowej odsłonie. I właśnie dziś o takich ikonach PRL-u porozmawiamy. Poznaj meble w stylu retro łączące w sobie klasykę z nowoczesnością, dzięki czemu wciąż nie wychodzą z mody. Zapraszamy do lektury!

Mebel w stylu retro – ponadczasowy produkt

Meble w stylu retro z okresu PRL-u mają obecnie całą rzeszę fanów. Są też tacy, dla których są one niezbyt udanymi produktami, cechującymi się nieciekawą kolorystyką czy niepraktycznym kształtem. Problemem peerelowskich mieszkań nie były jednak meble, a to, że poszczególne elementy umeblowania były często tak naprawdę zbieraniną różnych kolekcji. To z kolei sprawiało, że sofy, fotele, ławy czy krzesła – lekko mówiąc – gryzły się ze sobą.

W rzeczywistości sprawa wygląda zgoła inaczej. Meblom z PRL-u z pewnością nie brakuje stylu i śmiało możemy powiedzieć, że są produktami ponadczasowymi.

Styl vintage – meble z PRL-u wciąż modne

Na szczęście w dzisiejszych czasach PRL-owe meble w starym stylu przeżywają istny renesans. Ich wyjątkowość jest doceniana przez coraz większą liczbę osób, które chętnie sięgają po nie w czasie urządzania mieszkania. Fakt ten nie może nas wcale dziwić – w końcu konwencja vintage w założeniach ma to, aby być użytecznym przez wiele lat. 

Nie inaczej jest z PRL-owymi retro meblami, które wyróżniają się najwyższą starannością wykonania, trwałością, odpornością na uszkodzenia i nieprzemijającym, wyjątkowym designem, który doskonale odnajduje się zarówno w klasycznych stylach, jak i nowoczesnych odsłonach mieszkań. Do tego dochodzą również kwestie użytkowe, których starym meblom nie sposób odmówić. To wszystko sprawia, że meble drewniane retro są w dzisiejszych czasach tak modne.

Styl retro – meble. Poznaj ikony PRL-u, które wciąż czarują

Przejdźmy do sedna, czyli do istnych ikon PRL-u, które zostały na nowo wyprodukowane i dziś cieszą się dużą popularnością. Można śmiało powiedzieć, że każdy produkt z poniższej listy jest meblem z duszą, który odnajdzie się zarówno w mieszkaniach utrzymanych w klasycznym stylu, jak i w nowoczesnych wnętrzach, do których wniesie aspekt sentymentalny. 

Meble w stylu retro PRL – fotele

Sporą część listy stanowią fotele. W końcu meble te doskonale kojarzą się z okresem PRL-u, gdzie były obecne praktycznie w każdym mieszkaniu – często w więcej niż jednej sztuce. 

Fotel 366 Chierowski

Zacznijmy od istnej ikony PRL-u, czyli fotelu Chierowskiego model 366. Możemy śmiało powiedzieć, że był to najsłynniejszy fotel tego okresu, który przypadł do gustu setkom tysięcy Polaków. Został on zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego w 1962 roku, co oznacza, że za rok będzie obchodził swoje 60. urodziny!

Dziś wychodzimy z jego odświeżoną wersją, która została w 2014 roku przygotowana przez 366 Concept. W nowej odsłonie w fotelu nie zobaczymy śrub łączących siedzisko, które dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii zostały ukryte. Niewielkie gabaryty, praktyczny kształt i charakterystyczna kolorystyka sprawiają, że fotel 366 jest ponadczasowym meblem, który sprawdza się nie tylko w mieszkaniach, ale w różnych lokalach użytkowych. 

366 FOTEL VELVET w jednej z ponadczasowych kolorystyk. 

Fotel RM58

Kolejny na liście fotel, którego śmiało możemy uznać za ikonę PRL-u i polskiego designu. Zaprojektowany w 1958 roku przez Romana Modzelewskiego, który od podstaw został wykonany ręcznie przez artystę. Siedzisko mebla zostało uformowane z laminatu poliestro-szklanego, co pozwoliło osiągnąć efekt jednorodnej skorupy. 

W 2012 roku trafił do ponownej produkcji pod szyldem firmy Vzór i od tego czasu podbija miłośników designu nie tylko w Polsce, ale również za granicą. W odświeżonej wersji doczekaliśmy się nieznacznie powiększonego siedziska, które zostało wykonane z tapicerowanej pianki. Fotel RM58 zniewala ponadczasową formą, a także warunkami użytkowymi, zapewniając maksymalną wygodę.

Tapicerowany fotel RM58 w ponadczasowej, musztardowej kolorystyce 

Fotel Tulipan

Fotel Tulipan to mebel, którego pokoleniu osób żyjących w czasach PRL-u nie trzeba przedstawiać. Został on zaprojektowany w 1973 roku przez Teresę Kruszewską jako jeden z elementów, który wchodził w skład mebli wypoczynkowych. Fotel wyróżniający się kielichowatą i organiczną formą, której nie sposób nie zapamiętać.

Przez blisko pół wieku mebel nie wszedł do produkcji, aby w końcu doczekać się reedycji, za którą odpowiedzialny jest Fameg. 

Fotel Tulipan B 2020, czyli odświeżona wersja kultowego mebla, który stanowi jeden z najpiękniejszych projektów okresu PRL

Fotel FOX 

Fotel FOX (300-190), zwany również „liskiem” jest zgrabnym mebelkiem z czasu PRL, który swoją nazwę zawdzięcza projektantowi, czyli Henrykowi Lisowi. W latach 60. można było go spotkać praktycznie wszędzie – nie tylko w mieszkaniach, ale również w klubach czy kawiarniach. Lisek wyróżniał się prostą budową, toczonymi nóżkami, a także szerokim i wygodnym siedziskiem.

Kilka lat temu doczekał się reedycji ze strony 366 Concept. Jego siedzisko jest jeszcze większe i szersze – z poszanowaniem oczywiście proporcji oryginalnego projektu. 

Fotel lisek w kolorze Sky Blue, czyli przykład ponadczasowego i pięknego polskiego wzornictwa z lat PRL-u

Meble z PRL-u – krzesła

Na dzisiejszej liście nie może zabraknąć również ponadczasowych krzeseł, które do dziś możemy spotkać nie tylko w mieszkaniach naszych dziadków czy rodziców, ale również w wielu lokalach użytkowych.

Krzesło 200-190

Jest to legendarny projekt prof. Rajmunda Teofila Hałasa, który skradł serca milionom Polaków. Krzesło pieszczotliwie nazywane „grzybkiem” wyróżnia się niezwykle smukłą sylwetką, a także świetnie przemyślaną konstrukcją, która nawet dziś wpasowuje się w aktualne trendy. Krzesełko 200-190 trafiło do produkcji w drugiej połowie lat 60. 

Na dzisiejszym rynku znaleźć możemy współczesną reedycję „grzybka”, który otrzymał nowe życie od 366 Concept w 2016 roku. Ozdobna i lekka forma mebla doskonale odnajdzie się we wnętrzu jadalni, domowego gabinetu czy restauracji. Krzesło 200-190 w nowym wydaniu wykonane zostało z trwałego drewna jesionowego i wykończone mosiężnymi dodatkami.

Krzesło 200-190 w odświeżonej wersji

Krzesło model 18

Krzesło numer 18 jest ponadczasowym modelem, który towarzyszy już kilku pokoleniom – wyprodukowane jeszcze w XIX wieku (1876 roku) przez Michaela Thoneta. Pomimo że nie pochodzi ono bezpośrednio od polskich projektantów, jest utożsamiane z latami PRL-u.

Klasyczne wzornictwo i prostota sprawiają, że mebel doskonale odnajduje się w salonach, jadalniach czy kawiarniach. Krzesło nr 18 charakteryzuje się wysoką trwałością, którą zawdzięcza ręcznemu gięciu.

Krzesło 18 od Fameg zachwycające swoją prostotą i eleganckim kształtem

Na zakończenie – lampa z czasu PRL-u

Na sam koniec porozmawiajmy chwile o oświetleniu z czasów PRL-u, które – bądź co bądź – również jest charakterystyczne. 

Lampa Reflex

Seria lamp Reflex zaprojektowanych przez Tomasza Andrzeja Rudkiewicza w 1981 roku z miejsca podbiła serca Polaków. Te nowoczesne, jak na tamte czasy, produkty zachwycały doskonałą jakością, a także innowacyjnym stylem. Śmiało możemy powiedzieć, że dziś są ikonami polskiego wzornictwa. 

Do produkcji wróciły w 2015 roku za sprawą TAR, który tworzy je z wysokiej jakości grubej blachy. Lampy Reflex cechują również intensywne barwy, czyli jeden z symboli PRL-u.

Wisząca lampa REFLEX z funkcją regulacji, utrzymana w mocnej, wyróżniającej się kolorystyce

Szukasz innych mebli w stylu vintage? W takim razie odwiedź sklep z designerskimi meblami Mebloscenka, w którym znajdziesz setki produktów, z którymi urządzisz wnętrze w stylu retro i nie tylko. Zapraszamy!

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.