Jak dobrać krzesła do jadalni? 5 rzeczy, o których musisz pamiętać!

Jadalnia często jest centralnym pomieszczeniem domu – zwłaszcza wtedy, gdy połączona jest z salonem. Wokół stołu jadalnego gromadzą się nie tylko domownicy, ale również bliscy, którzy przychodzą w odwiedziny. Stąd też podczas aranżacji wnętrza powinniśmy zadbać o to, aby było ono przede wszystkim funkcjonalne. W tym niewątpliwie pomogą nam dobrze dobrane krzesła do jadalni. Wybór mebli musi być jednak przemyślany, a przed ich zakupem należy wziąć pod uwagę kilka czynników. 

Dziś podpowiadamy, jak wybrać krzesła jadalniane do stołu, które zapewnią wygodę każdemu gościowi, a także będą świetnie prezentować się z resztą wystroju – zapraszamy do lektury!

Krzesła stołowe do jadalni – wybór nie tak oczywisty

“Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni, aby było ładnie i praktycznie?” – to jedno z pytań, które często słyszymy od naszych klientów. Nie jesteśmy jednak tym zaskoczeni – samodzielna aranżacja często sprawia niemałe problemy. 

Wynika to przede wszystkim z mnogości produktów dostępnych na rynku, a także tego, że coraz rzadziej sięgamy po gotowe zestawy mebli. Osobny zakup stołu i krzeseł pozwala z jednej strony na większą swobodę aranżacji, ale z drugiej staje się źródłem dylematów, co w niektórych przypadkach może przyprawiać o niemały ból głowy. Więc jak dobrać krzesła do salonu z jadalnią, aby cieszyć się stylowymi i praktycznymi meblami, które wpasują się w resztę wystroju? 

Po pierwsze – szerokość krzeseł a długość stołu

Jeśli zastanawiasz się, jakie krzesła do jadalni wybrać, na samym początku powinieneś wziąć pod uwagę czysto praktyczne aspekty. Do takich zaliczyć można stosunek szerokości krzeseł do długości stołu. 

Przed zakupem krzeseł jadalnianych zmierz odległość pomiędzy nogami Twojego stołu. Pamiętaj o tym, że jest ona inna od długości blatu – zdarza się, że różnica to nawet kilkadziesiąt centymetrów. Dlaczego jest to takie ważne? W przypadku, gdy krzesła jadalniane, które sobie upatrzyłeś, będą zbyt szerokie, spożywanie posiłków czy zwykłe siedzenie przy stole będzie po prostu niekomfortowe. 

Jak to powinno wyglądać w praktyce? Załóżmy, że przy dłuższych bokach stołu ustawisz dwa krzesła – w takim wypadku warto zostawić co najmniej 30-40 cm wolnego miejsca więcej, niż wynosi łączna szerokość dwóch krzeseł.

Po drugie – wysokość krzesła jadalnianego a wysokość stołu

Pozostając w kwestiach praktycznych, nie możemy pominąć drugiego istotnego wymiaru mebla, a więc wysokości krzesła i stołu. Najczęściej są to standardowe wielkości – my jednak radzimy, aby nie bagatelizować tego aspektu, aby po zakupie nie być zaskoczonym niedopasowaniem mebli.

Wysokość siedziska musi być dopasowana do wysokości stołu – w przypadku, gdy krzesło jadalniane będzie zbyt niskie, jedzenie posiłków stanie się bardzo uciążliwe. Analogicznie w drugą stronę – zbyt wysokie zabierze wolną przestrzeń, co ograniczy ruchy w czasie siadania i wstawania i poskutkuje przybraniem niezdrowej pozycji w czasie siedzenia przy stole.

Różnica pomiędzy siedziskiem krzesła a krawędzią blatu powinna wynosić około 30 cm przerwy, co pozwoli z jednej strony swobodnie poruszać nogami, a z drugiej umożliwi wygodnie oprzeć ręce na stole.

Po trzecie – oparcie krzesła stołowego

Kolejny aspekt użytkowy, czyli oparcie krzesła do jadalni. Weź pod uwagę, że przy stole możesz spędzić nawet długie godziny – sprzyjają temu m.in. imprezy rodzinne lub z przyjaciółmi z grami planszowymi i przekąskami. Dlatego też powinieneś zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale również reszty domowników/gości. 

Podczas wybierania krzesła do jadalni zwróć uwagę na oparcie – to właśnie ono w głównej mierze odpowiada za przyjęcie prawidłowej pozy. Zbyt małe sprawi, że kręgosłup będzie obciążony, z kolei zbyt duże może skutecznie przytłoczyć przestrzeń. 

Po czwarte – materiał

To, jakie krzesła wybrać, zależy również od materiału, z którego zostały zrobione. Tkaniny mają ogromne znaczenie dla funkcjonalności mebla. Na ten moment możliwości jest wiele – drewno, metal, tworzywo sztuczne. Nie zapominajmy również o modelach tapicerowanych, które są popularnym wyborem wśród osób, którym zależy na wygodzie i unikalnej stylistyce. 

Wybór materiału determinowany jest również tym, gdzie znajduje się jadalnia. Opcje są dwie – salon lub kuchnia. W przypadku salonu rodzaj tkaniny nie jest aż tak istotny – weź pod uwagę jednak, że w kuchni panują specyficzne warunki, które są spowodowane m.in. gotowaniem. Stąd też w pomieszczeniu tym panuje z reguły wyższa wilgotność, która może źle oddziaływać na niektóre rodzaje materiałów. W kuchni łatwiej również o różnego rodzaju odpryski i inne zabrudzenia. 

Dlatego też planując zakup krzesła jadalnego, stawiaj na materiały, które odporne są na wilgoć, zabrudzenia czy inne czynniki zewnętrzne.

Po piąte – styl jadalni

Przechodzimy w końcu do rzeczy, którą dziś umieściliśmy na ostatnim miejscu, co nie oznacza, że jest ona mało istotna. To, jakie krzesło do jadalni wybrać, zależy również od Twojego gustu oraz stylu, w jakim utrzymana jest jadalnia, a także reszta mieszkania. 

Możesz zdecydować się na klasyczne rozwiązania, czyli spójność stylu oraz kolorów. Dla przykładu: jeśli posiadasz jadalnie utrzymaną w konwencji loftu, sięgnij po krzesła z widocznymi elementami drewna. To jednak tylko jedna ze ścieżek – równie dobrze możesz oddać się konwencji stylu eklektycznego, czyli ustawić przy stole krzesła różnego rodzaju – radzimy jednak nie rezygnować w tym wypadku ze spójności (najlepiej jeśli meble są utrzymane w podobnych barwach lub stylu).

Jakie krzesła do jadalni wybrać? Nasze propozycje

Na sam koniec podsyłamy kilka modeli krzeseł, które mogą posłużyć jako inspiracja do aranżacji jadalni marzeń. W dzisiejszym zestawieniu nie braknie mebli utrzymanych w różnych stylach, przez co mamy nadzieję, że zainspirujemy każdego – niezależnie od gustu.

- MANNEQUIN 01 BLACK od IKER. Designerskie krzesło z pikowaną tapicerką, które wyróżnia się niecodzienną stylistyką, a także maksymalną wygodą użytkowania.

- PEGAZ od Swallow’s Tail Furniture. Designerskie krzesło z litego drewna dębowego wprowadzające do wnętrza odrobiny folkloru. Mebel o prostej konstrukcji i nowoczesnym, polskim designie.

- PIKO od Szyszka Design. Krzesło drewniane o charakterystycznym, minimalistycznym designie. Doskonale pasujące do jadalni utrzymanych w stylu skandynawskim. Mebel o wyjątkowej wytrzymałości i ergonomii.

- TROJKA od TabandaMetalowe krzesło do jadalni wykonane z giętych stalowych rurek i sklejki fornirowanej z naturalnego dębu. Mebel o niezwykle wytrzymałej i ciekawej konstrukcji doskonale odnajdujące się w jadalniach utrzymanych w stylu vintage czy loftowym.

- DIAGO od Tabanda. Designerskie krzesło z metalu i sklejki, które wyróżnia unikalna konstrukcja. Dostępne w wielu kolorach – od nieco bardziej stonowanych jak biały czy czarny, przez co doskonale odnajdzie się w jadalniach w stylu skandynawskim oraz nieco odważniejszych jak m.in. zielony, czerwony czy niebieski.

Nie znalazłeś krzesła do jadalni, które odpowiada Twoim wymaganiom? W takim razie sprawdź koniecznie naszą bogatą ofertę designerskich mebli o polskim designie. W Mebloscence znajdziesz setki produktów utrzymanych w różnych stylach – zapraszamy!

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.