Przedstawiamy kultowe fotele proj. Romana Modzelewskiego

A gdyby tak wprowadzić do wnętrza prawdziwie ikoniczne meble? Amatorom kultowych projektów polecamy produkty marki Vzór. W sprzedaży znajdziemy fotele tworzone według pomysłów Romana Modzelewskiego. Już dziś w Twoim domu mogą zagościć projekty unikatowe w skali światowej. Zostały one odzwierciedlone z należytą precyzją, udowadniając, że polski design nie ma sobie równych!

Kim był Roman Modzelewski?

Projektant urodził się w 1912 roku. W 1931 roku rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Po obronie dyplomu oddał się swoim artystycznym pasjom, tworząc powidokowe obrazy z efektem solaryzmu. Jednocześnie był stale związany z ASP, gdzie wykładał malarstwo, rysunek, malarstwo ścienne, dekoracyjne, architektoniczne oraz dekorację wnętrz. Był artystą niezwykle wszechstronnym – w różnych okresach swojego życia zajmował się rzeźbą, rzemiosłem artystycznym, projektował biżuterię i budował jachty.

Z powodzeniem sprawdzał się też w roli projektanta. Specjalizował się w wykonywaniu lekkich mebli na bazie zupełnie nowych materiałów, dla których inspiracją stała się budowa jachtów. Modzelewski nie bał się odważnych połączeń i szybko podchwytywał nowości, sięgając po wizjonerskie rozwiązania. Był jednym z pierwszych polskich projektantów, który rozpoczął eksperymenty z tworzywami sztucznymi, starając się stworzyć z ich pomocą nie tylko efektowne, ale i funkcjonalne meble. Przykładem był fotel na bazie poliestrowo-szklanego laminatu czy wcześniejsze konstrukcje ze sklejki i metalu w postaci lekkich krzeseł.

Niezwykła historia fotela RM58

W 1958 roku Modzelewski ukończył być może najważniejszy projekt w swoim dorobku – fotel z RM58 laminatu epoksydowego. Dziś uważany jest za klasyk i prezentowany na wielu wystawach jako jedno z największych dzieł polskiego designu. W swoich czasach stanowił unikalne dzieło w skali światowej, oferując w pełni uformowaną, jednorodną organicznie skorupę siedziska. Powstało jednak tylko kilkadziesiąt sztuk na zamówienie – mimo uznania wielu cenionych projektantów, prace Romana Modzelewskiego nie trafiły do seryjnej produkcji, na co duży wpływ miała oczywiście polityka ówczesnych władz.

Pomimo niewielkiej rozpoznawalności szerokiej publiczności, fotel święcił sporo pojedynczych sukcesów. Doceniono go w kręgach artystycznych, przez co mogliśmy podziwiać go na dużym ekranie jako element scenografii filmu „Ósmy dzień tygodnia”, a także na wielu konkursach i wystawach architektonicznych – zachwycił nawet czołowego przedstawiciela modernistycznego stylu międzynarodowego Le Corbusiera. Przełomowe mogło okazać się jego pojawienie na ekspozycji „Cold War Modern. Design 1940-70” w słynnym londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta. Zgłosiła go tam w 2008 roku wdowa po dawno już zmarłym artyście – Halina Modzelewska. Wzbudził on taki zachwyt, że z miejsca trafił do stałej kolekcji, w której znajduje się do dziś.

RM58 MATTE fotel proj. Romana Modzelewskiego

Dopiero w XXI wieku – po około 50 lat od powstania – udało się wdrożyć seryjną produkcję, dzięki studiu projektowemu Vzór. W czerwcu 2012 roku po raz pierwszy na krajowym rynku pojawił się kultowy model fotela RM58 classic. W końcu udostępniono tę ikonę designu polskiego szerokiej liczbie odbiorców oraz rozpoczęto produkcję seryjną najbardziej kultowego modelu. To właśnie on był odzwierciedleniem oryginalnego produktu – teraz znajdziesz go także w naszym sklepie.

Polski design – meble marki Vzór

Po czasie powstał także nowy, tapicerowany mebel RM58 soft będący kwintesencją polskiego wzornictwa użytkowego. Miękkie siedzisko i charakterystycznie wyprofilowane oparcie gwarantują komfort siedzenia. Dodatkowym atutem są cztery cienkie nóżki – opcjonalnie można zdecydować się na wariant na jednej obrotowej nodze. Marka Vzór stale wprowadza do sprzedaży nowe projekty. Dostępny jest również ikoniczny fotel RM57 o geometrycznej konstrukcji. Proste, diagonalne linie podkreślają jego wyjątkowy charakter. Lekki stelaż z lakierowanego drutu i kubełek z wylewanej pianki tworzą bardzo wygodne siedzisko. Miłośnicy surowych wnętrz na pewno docenią również projekt RM56 wyróżniający się siedzeniem z wielowarstwowej sklejki.

Tapicerowany fotel RM58 Soft – nowa wersja klasyka polskiego wzornictwa użytkowego

Przyglądając się jego niezwykle nowoczesnej formie ciężko sobie wyobrazić, że to fotel z czasów PRL. Niewątpliwie swoim designem bardzo mocno wyprzedzał lata, w których został zaprojektowany.

Meble polskich projektantów w Twoim domu

Dzięki marce Vzór mamy okazję wprowadzić do swojego mieszkania kultowe meble Romana Modzelewskiego, które zachwycają designerską formą. Można je zamówić w dowolnej odsłonie kolorystycznej – szeroki wybór tapicerki przypadnie do gustu najbardziej wymagającym klientom. Fotele sygnowane symbolem RM doskonale odnajdują się w różnych aranżacjach. Świetnie pasują przede wszystkim do nowocześnie urządzonych wnętrz, ale nie tylko. Mogą być także stylowym dopełnieniem do salonu utrzymanego w charakterze vintage lub pełnić rolę kolorystycznego urozmaicenia w klasycznym wystroju.

RM58 SOFT SYNERGY fotel tapicerowany – nieznacznie powiększone siedzisko, wykonane z tapicerowanej pianki zapewnia pełną wygodę i optymalne wartości użytkowe

Zachęcamy do regularnego śledzenia aktualnych projektów marki Vzór. Najnowsze produkty inspirowane pracami Romana Modzelewskiego są dostępne również w naszym sklepie. Warto postawić na polski design w prawdziwie oryginalnej odsłonie!

Kultowe fotele PRL – postaw na wygodę i efektowny wygląd

Masowo produkowane fotele w czasach PRL-u kojarzą się szarością i nijakością charakterystyczną dla tamtych czasów. Możliwe, że myśląc o meblach z tego okresu, nie będziesz mieć obrazu ciekawych i oryginalnych projektów. To, co trafiało do naszych domów, nie odzwierciedla jednak w pełni potencjału, jaki skrywa polski design lat z lat 50, 60 i 70. W Polsce tworzyło bowiem wielu znakomitych designerów, którzy przez panujący ustrój często mieli ograniczone możliwości w prezentowaniu i dzieleniu się ze światem swoimi dziełami. Jesteśmy przekonani, że wielu z nich w innych okolicznościach cieszyłoby się międzynarodową sławą, a na świecie do dziś w wielu domach gościłyby kultowe fotele z PRL-u.

W sklepie Mebloscenka doceniamy polskich wytwórców i dajemy możliwość poznania ikon polskiego designu w postaci pięknie wykonanych i wygodnych foteli. W naszym asortymencie znajdziesz wiele innych modeli prezentujących nietypowe wzornictwo i stawiających na połączenie klasycznych form z nowoczesnymi rozwiązaniami. Postaw na designerski fotel z czasów PRL, który doskonale pasować będzie do salonu urządzonego w stylu glamour, vintage czy retro. Sprawdź pełną ofertę naszego sklepu i wspieraj polski design razem z nami.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.