- today
- label meble
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 1474 odwiedzin

Urządzanie wymarzonego mieszkania to starcie inspirujących propozycji z architektonicznymi mankamentami wnętrza. Ciasne i niewymiarowe lokum bywa niekiedy powodem wielu aranżacyjnych kompromisów, wiąże się też z rezygnacją z wyśnionej wizji obejmującej intensywne kolory i intrygujące konstrukcje. Nie zawsze jednak mały salon musi oznaczać pomieszczenie pozbawione stylu i estetycznego sznytu, wystarczy skorzystać ze sprawdzonych trików.
Mały salon = mały problem!
Wbrew pozorom zadanie należy do łatwych i mało skomplikowanych, a ogrom różnorodnych możliwości pozwala na sporą dawkę kreatywnego podejścia do aranżacji. Wprawdzie paleta nasyconej czerni, butelkowej zieleni i ciemnego granatu może okazać się wnętrzarskim faux pas, to jednak nie zaszkodzi, jeśli przemycimy nieco barwnych, wyrazistych akcentów w postaci dodatków. Na mniejszym metrażu zdecydowanie lepiej będzie, jeśli ściany pokryje pastelowa tonacja w chłodnym odcieniu, który pozwoli optycznie powiększyć pokój. Szarości, zimne błękity, złamany róż i nieco przybrudzona biel doskonale spełnią się w roli tła małego salonu i stworzą uniwersalną bazę do dalszej zabawy dodatkami.
Styl, który sprawdzi się na małym metrażu
W małych pomieszczeniach obowiązuje zasada „mniej znaczy więcej”. Lepiej zrezygnować z barwnych dekoracji, mięsistych poduszek, grubych pledów, wymyślnych ornamentów czy ogromnej ilości pamiątkowych bibelotów, które jedynie zbierają kurz i zajmują i tak ograniczoną już przestrzeń. Mieszkania w bloku oraz pokoje, które nie grzeszą rozmiarem, prezentują się dobrze w towarzystwie skandynawskiej, loftowej czy minimalistycznej scenerii, odrzucających przepych i bogate zdobienia. W takich wnętrzach brylują prostota, harmonia i stylizacyjna oszczędność, a meble zgodnie z regułą modernizmu łączą formę z funkcją, stanowiąc nie tyle praktyczny niezbędnik, ile dekorację aranżacji. Pomieszczenia urządzone w myśl wspomnianych stylów są lekkie, przejrzyste i estetyczne, co sprawdza się w salonie, który często poza relaksującą i odprężającą rolą, jest też sypialnianą alkową czy domowym biurem.
Sofa, czyli królowa salonowej scenerii
Najważniejszy w salonie jest wypoczynek. Po ciężkim dniu pracy czy intensywnym treningu marzymy tylko o tym, by wyciągnąć zmęczone nogi i – leniwie sącząc wyborne Porto lub zieloną herbatę – zatonąć w fali ulubionych dźwięków. Miękka, wygodna kanapa obłożona rzędem stylowych poduch musi więc znajdować się na liście priorytetów. O czym pamiętać, wertując katalog z modnymi propozycjami? Coraz częściej projektanci, zwłaszcza podczas aranżacji małych pomieszczeń, stawiają na eklektyzm, by uniknąć wrażenia ciężkości i powagi, co oznacza, że sofa i dobrane do niej fotele czy pufy niekoniecznie muszą pochodzić z jednego kompletu. W niewielkich wnętrzach często goszczą meble stylizowane wzornictwem lat 60. Smukłe drewniane nóżki, pastelowa tapicerka i nieco finezyjna forma nadają pomieszczeniu wizualnej lekkości.
polecane produkty: mini Sofa Norsk
Mały salon niejednokrotnie pełni funkcję pokoju dziennego, sypialni, biura czy nawet jadalni dlatego warto sięgać po rozwiązania modułowe, którą potrafią dostosować się do zmiennych warunków otoczenia. To mobilne i wygodne propozycje, które gwarantują pełną aranżacyjną swobodę i stanowią pole do wielu metamorfoz. Poszczególne elementy sofy modułowej można ze sobą zestawiać w różnych konfiguracjach, co pozwala nie tyle zaaranżować optymalnie dostępną przestrzeń, ile bawić się formą, wykorzystując różnorodne podzespoły, chociażby w roli praktycznego podłokietnika czy stolika kawowego.
polecane produkty: ławka LAVA, sofa modułowa KUBU
To, gdzie ulokować komfortową sofę lub kanapę zależy od tego, ile miejsca mamy do dyspozycji. Na małej przestrzeni zazwyczaj liczy się każdy centymetr, dlatego wypoczynek z reguły ląduje przy ścianie lub w rogu pomieszczenia, pozwalając tym samym maksymalnie wykorzystać powierzchnię salonu i zapewnić swobodny dostęp do miejsca relaksu. Jeśli możemy puścić wodze aranżacyjnej fantazji, a metraż pozwala na więcej meblowych roszad, umieśćmy sofę na środku salonu albo zdecydujmy się na dwa warianty ustawione równolegle do siebie.
Jeśli nie sofa, to co?
Czasem jednak nawet sofa nie mieści się w małym M2 zlokalizowanym na przedmieściach, dlatego zamiast komfortowego siedziska wystarczy wybrać wygodny fotel! To mebel, który z uwagi na mniejszy rozmiar pozwala na aranżację nietypowych, niewymiarowych przestrzeni. Często miękkie uszaki lub okrągłe pufy wypełniają wnęki pokoju czy niezagospodarowane kąty oraz – podobnie jak meble modułowe – są mobilne i łatwe w przenoszeniu, dzięki czemu pozwalają na szybkie zmiany wystroju. Istotny jest także sposób ułożenia wygodnych siedzisk. Większe gabarytowo meble, takie jak narożniki, sofy czy kanapy, powinno się ustawiać równolegle lub prostopadle do ściany, natomiast lżejsze fotele i pufy warto ułożyć w sposób diagonalny, czyli pod kątem.
polecane produkty: fotel LORD, pufa LULA
Koniec z tradycyjną meblościanką
Myśl o mniejszym salonie od razu kreśli wizję meblościanki. To relikt przeszłości, mebel, który już dawno odszedł do lamusa, a jego miejsce zajmują lekkie, opływowe i utrzymane w jasnej tonacji konstrukcje na smukłych nóżkach. W stylowych salonach brylują wiszące półki, geometryczne regały wykonane z metalu lub drewna, które świetnie pasują do stylu industrialnego lub skandynawskiego i ciekawe szafki TV. Oprócz ażurowych ścianek i otwartych konstrukcji postawmy na jasne fronty, które odbiją światło i tym samym spotęgują wrażenie przestronności. Mały metraż nie lubi chaosu, a wszechobecny ład i porządek zapewnią liczne półki i szuflady, na których można nie tylko wyeksponować dizajnerską lampę, lecz także schować niezbędne piloty do TV.
polecane produkty: regał X
Jeśli salon, to kawa i soczysta szarlotka, a jeśli pyszne ciasto to... stolik kawowy! W aranżacjach, które stanowią nie tylko kącik reprezentacyjny, lecz także sypialniany czy biurowy, mebel ten często zmienia swoją lokalizację, dlatego cechy wizualne powinny iść w parze z praktycznością. Funkcjonalne okazują się modele wyposażone w kółka, pozwalające na sprawne przemieszczanie albo rozwiązania składane, złożone z trzech stolików o różnych wielkościach, które postawione obok siebie zastąpią masywny stół jadalniany, niezbędny podczas hucznej imprezy w gronie znajomych, albo – w kompaktowej wersji – staną się niewielkim, ale efektownym detalem aranżacji.
polecane produkty: stolik TOLIK, stoliki SPILL
Oświetleniowe triki!
Ważną rolę w tworzeniu domowego zacisza odgrywa światło, które nie tylko sprzyja odprężeniu, lecz także pozwala optycznie powiększyć lokum. Oprócz standardowego klosza, zwisającego z sufitu, warto wzmocnić efekt przestronności, sięgając po niebanalne lampy ścienne, stołowe i podłogowe, które staną się zarówno dekoracyjnym, jak i funkcjonalnym elementem wyposażenia niedużej przestrzeni. Na małym metrażu na nic zdadzą się nietuzinkowe, fantazyjne wzory, lepiej postawić na prostotę – drewniane nogi w kształcie statywu, metalowe klosze i transparentne żarówki podkreślą niepowtarzalny charakter aranżacji i same w sobie będą nieprzytłaczającą ozdobą wnętrza.
polecane produkty: lampa WANDA, lampa AVOCADO, lampa STADE
Autorką wpisu gościnnego jest Katarzyna Lasocka - redaktorka bloga wnętrzarskiego Morizon.pl/
Zobacz inne wpisy:
Powiązane produkty
ALIKO moduł C04 designerska sofa modułowa, polski design

Designerska sofa modułowa w stylu skandynawskim, nowoczesna sofa do salonu, polski design.
- W PROMOCJI
KOBAN ST lampa stojąca, polski design

Lampa stojąca/stołowa ze szklanym kloszem, styl loftowy, industrialny, polski design.
NORSK.MINI sofa ze sklejki w skandynawskim stylu

Designerska sofa ze sklejki, styl skandynawski, polski design.
- W PROMOCJI